Jak vybrat rotoped?

Pro cvičení v domácích podmínkách je rotoped užitečnou pomůckou, která zastane běžný kondiční trénink, ale také umožní rychlejší rekonvalescenci po úrazech. Rotoped se proto skvěle hodí jak pro aktivní sportovce, tak začátečníky nebo třeba seniory. Při výběru kromě ceny zohledňujte také další klíčové parametry, se kterými vás blíže seznámíme.

Základní otázky výběru

Spinningové kolo, nebo klasický rotoped?

Hlavní otázka, kterou byste si při výběru měli položit, je, proč si rotoped pořizujete? Pokud chcete aktivně trávit čas například u televize, zařadit jiný druh rekreačního tréninku a shodit pár kilo, bude klasický rotoped s jednodušší konstrukcí ideální volbou. Naopak robustnější cyklotrenažér, nebo-li spinningové kolo, slouží ambiciozním sportovcům a aktivním cyklistům, kteří o jízdu na kole nechtějí přijít ani v zimě.

Setkat se můžete také s cyklistickým trenažérem (válcem), který slouží na přichycení vašeho kola. Toto zařízení je určené pro cyklisty srdcaře. Zabírá více místa a jeho provoz bývá hlučnější.

Kdo bude rotoped využívat?

Je rozdíl, kupujete-li rotoped pro 90kg muže, nebo 65kg ženu, stejně tak jako pro celou rodinu. Pokud se v pedálech vystřídá hned několik členů domácnosti, zaměřte se na masivní modely, které lze podle potřeby výškově nastavit.

Vedle výšky a váhy (tedy nosnosti) berte v úvahu také zkušenosti a věk osob, které budou na rotopedu jezdit. Pro seniory a lidi, kteří mají problémy se zády, jsou vhodnější horizontální rotopedy, také známé jako recumbenty. Tyto přístroje s pedály před jezdcem jsou vybavené pohodlnou zádovou opěrkou.

Jaké má požadavky?

Výběr rotopedu přizpůsobte očekáváním, jaká od přístroje máte. Pro člověka v rekonvalescenci může být pohodlnější a také bezpečnější verze s opěrkou, plynulým indukčním či magnetickým brzdným systémem a nízkou zátěží. Pokud chcete hubnout, pořiďte si propracovanější model s doplňkovými funkcemi, jako jsou měření tepu a přenos dat do aplikace v mobilu, abyste měli dobrý přehled o svém snažení. Aktivní sportovci by se měli zaměřit na kvalitní modely, které nabízejí velkou variabilitu zatížení.

Zobrazit více

Tělo čerpá z tukových zásob jen při určité tepové frekvenci, a proto se vyplatí znát tu svou, která se počítá z hodnot maximální tepové frekvence. Ta se získává tak, že muži odečtou od čísla 220 svůj věk, ženy postupují stejně, ale odečítají od čísla 226. Z maximální tepové frekvence si spočítáte 55 až 65 % a získáte frekvenci, při níž spalujete. Nutno dodat, že tělo sahá do tukových zásob po 20–40 minutách.

Důležité parametry

Brzdný systém

Obvykle rozlišujeme 3 hlavní brzdové systémy, které ovlivňují celkovou životnost produktu. Nejlevnější možností jsou páskové brzdy, které jsou hlučnější a rychleji se opotřebují. Pokud tedy nemáte vysoké ambice a na rotopedu se nechystáte jezdit pravidelně, postačí vám tato základní varianta.

Magnetický brzdný systém funguje na principu přibližování a oddalování magnetů od setrvačníku. Čím víc magnetů brzda obsahuje, tím vyšší zátěž je možné nastavit. Brždění je velmi tiché, proto se v poměru cena/kvalita jedná o nejběžnější typ.

Indukční neboli elektromagnetická brzda neobsahuje pohyblivé části. Elektromagnety naváděné řídící jednotkou zvyšují a snižují množství proudu v cívce. Výhodou je přesné a hladké brzdění. Nevýhodou potom o něco nákladnější opravy.

Rozměry

U klasických rotopedů se délka pohybuje mezi 80 až 120 cm, šířka mezi 40 až 60 cm a výška v rozmezí 110 až 150 cm. Nepřehlédněte ani velikost rámu, která určuje vzdálenost mezi sedlem a řídítky. Obecně platí, že levnější rotopedy mají většinou menší rám, a jsou tak vhodné jen pro osoby menšího vzrůstu.

Před výběrem si dobře přeměřte místo, kde budete rotoped skladovat. Prostorově nejméně náročné jsou rotopedy se skládací konstrukcí, které lze po každém použití jednoduše složit. Jeho rozměry tak můžete zmenšit takřka na polovinu.

Skládací rotopedy volí především menší domácnosti

Nosnost

Neopomenutelným parametrem je jistě nosnost. Tu si vždy zkontrolujte a rozhodně ji nepřekračujte. Pokud doporučené hodnoty nedodržíte, můžete se při používání poranit a přístroj nenávratně poškodit. U většiny rotopedů se nosnost pohybuje mezi 80 až 180 kg. Jestliže vážíte 95 kg, raději si pořiďte bytelnější přístroj s větší nosností. Přístroje, které jsou používané na hranici svých možností nebo v jejich těsné blízkosti, se rychleji opotřebují.

Hmotnost

Na trhu najdete jak mini rotopedy (rotopedy bez sedla), které váží 3 kg, tak masivní stroje o hmotnosti přesahující 60 kg. Většina modelů pro domácí použití se pohybuje mezi 20 až 30 kg. Hmotnost rotopedu do značně míry ovlivňuje stabilitu a bytelnost konstrukce. Pokud je tedy mezi dvěma přibližně stejně velkými modely velký váhový rozdíl, většinou platí, že na výrobu těžšího z nich bylo použito větší množství materiálu a pravděpodobně bude odolnější vůči mechanickému poškození.

Dalším předmětem ke zvážení je setrvačník, tedy ocelový kotouč, který je součástí každého rotopedu a zajišťuje plynulost jízdy. Čím je setrvačník těžší, tím vyšší zátěž si můžete nastavit. Jejich hmotnost se pohybuje ve stejném rozpětí jako u těl rotopedů: od 2 kg u šlapadel bez sedla, až po 13 kg u rotopedů se sedlem.

Pokud chcete šlapat s lehkou zátěží, vystačíte si se setrvačníkem o hmotnosti 3 až 5 kg. U středních zátěží vhodných pro kondiční jízdu volte setrvačníky mezi 6 až 9 kg a pro časté ježdění s vysokou zátěží se hodí co nejtěžší setrvačník s hmotností nad 9 kg.

Hlučnost

Také hlučnost může být rozhodujícím parametrem mezi dvěma favority. Hlukový limit pro tichou pracovnu je 50 dB. Rotopedy, které se pohybují kolem této hodnoty, lze považovat za tiché. Rozlišujeme však dva typy hlučnosti, a to brzdění a samotného provozu. Ideálně si proto porovnejte obě hodnoty.

Napájení

Drtivá většina modelů potřebuje ke svému chodu napájení. Můžete si vybrat, zda zvolíte napájení ze sítě, nebo akumulátorové pomocí baterií, které musíte pravidelně nabíjet a měnit. Akumulátor zajistí větší mobilita rotopedu, ale musíte počítat s pravidelným nákupem baterií. V případě napájení ze sítě musíte umístit rotoped tak, aby síťový kabel dosáhl až k zásuvce.

Na co se zaměřit

Způsob ovládání zátěže

Ovládání zátěže může být buď mechanické – manuální, nebo elektronické – řízené pomocí mobilu, tabletu či přímo přes zabudovaný počítač. Rotopedy s touto možností ovládání se nazývají ergometry. Zátěž si můžete přidávat sami nebo vám ji rotoped mění sám podle předem nastaveného programu. V případě manuálního ovládání máte k dispozici otočné kolečko s několika zátěžovými stupni. Otáčením přidáváte a ubíráte zátěž.

Zobrazit více

Ergometry jsou chytřejší variantou rotopedů. Mají zabudovaný počítač, který upravuje zátěž podle vaší tepové frekvence tak, abyste dosáhli přednastavených cílů. Například při spalování tuku vás udrží na 55–65 % vaší maximální tepové frekvence. Ergometry jsou vybaveny počítačem řízenou indukční brzdou.

Kvalita zpracování

Pokud budete rotoped používat často nebo na něm bude na imaginární výlety vyjíždět celá rodina, volte kvalitní model s bohatou nabídkou nastavení, který má ocelovou nosnou konstrukci, setrvačník a šlapadla. Detaily jako řídítka, šlapky, ochranné kryty, řídicí kolečka a displeje mohou být z plastu. Obecně platí, že čím je rotoped těžší, tím je bytelnější.

Pozici sedla a řídítek lze u některých modelů nastavovat jen ve svislém směru. Větší variabilitu však mají rotopedy, u nichž můžete pozici měnit i na horizontální úrovni a u kterých lze nejlépe měnit i náklon sedla a řídítek.

Jízda na rotopedu musí být především pohodlná

Důležité je rovněž tvarování a polstrování sedla. Nepohodlné sedadlo by mohlo zapříčinit vaši nechuť k používání rotopedu. Ideální volbou jsou modely, u nichž lze v případě potřeby sedlo vyměnit za jiné stejně jako to je možné u kola. K nejpohodlnějším sedlům patří ta gelová.

Pocit z jízdy ovlivňuje také kvalita šlapacího středu neboli setrvačníku. Při jeho výběru platí jednoduché pravidlo, čím je setrvačník těžší, tím je komfort při jízdě větší, a navíc získáte více možností při změnách zatížení. V rámci svého rozpočtu si pořiďte model s co nejtěžším setrvačníkem.

Stabilita

Stabilita rotopedu závisí na velikosti a tvarování stabilizátorů neboli horizontálních tyčí, které slouží jako základna. Čím širší a masivnější jsou, tím je rotoped stabilnější. Pokud doma máte nerovnou podlahu nebo chcete umístit rotoped zčásti na koberec a zčásti na podlahu, bude se vám hodit systém na vyrovnávání nerovnosti. Pomocí aretačních koleček snadno vyrovnáte nevhodný povrch pod rotopedem.

Pokud budete s rotopedem často manipulovat a chcete ho po každém tréninku uložit do komory, vybírejte modely s transportními kolečky. Rotoped s nimi jen lehce nadzvednete a převezete. U masivních rotopedů s těžkou konstrukcí jsou kolečka výhodou, i když budete s rotopedem hýbat jen při úklidu.

Dostupnost servisu a záruka

Důležitým, ale často opomíjeným parametrem je délka záruky, dostupnost náhradních dílů a servisu. Ještě před nákupem si zjistěte, zda daná značka či prodejce nabízí servis. Pokud ano, za jakých podmínek. Někteří servis sice nabízejí, ale musíte celý rotoped rozebrat, zabalit do krabice a poslat do servisního střediska. Jiní za vámi přijedoudomů a přístroj opraví přímo tam nebo si ho sami naloží a odvezou na opravu.

Dobře se seznamte také s délkou a rozsahem záruky. U některých rotopedů se můžete setkat s prodlouženou záruční dobou na celý stroj nebo jen na některé části. Záruky i servis se mohou lišit nejen mezi jednotlivými značkami, ale i mezi prodejci.

Design

Pokud si chcete rotoped umístit do obývacího pokoje před televizi či kamkoli jinam v bytě, kde bude přístroj na očích, zaměřte se také na design. Drtivá většina přístrojů sice neoplývá výraznými barvami, ale kromě černé a hliníkové najdete na trhu také čistě bílé, bronzové či vesmírně šedé modely.

Také design může hrát důležitou roli, zvlášť u neskladných modelů

Co se tvarování týče, můžete si vybrat mezi rotopedy, které mají setrvačník krytý plastovým či kovovým krytem hranatého, nebo zaobleného tvaru. Nevšední vzhled nabízí vzduchové rotopedy, jejichž brzdný systém připomíná ventilátor opatřený kovovou konstrukcí.

Cena

Nejlevnější šlapadla bez sedla pořídíte za méně než 1 000 Kč. Základní mechanické rotopedy se sedlem začínají na částce od 2 000 Kč. Cena se zvyšuje v závislosti na použitých materiálech, technologiích a dostupných funkcích. Na druhém konci spektra stojí masivní hi-tech modely se širokou škálou cvičebních programů a zabudovanou televizí. Jejich cena se pohybuje mezi 100 000 až 250 000 Kč a lze je využívat i ke komerčním účelům.

Funkce

  • Měření kalorií - užitečný údaj, který využijí především ti, kteří se snaží zhubnout. Během hubnutí musí být výdej nižší než příjem. Na displeji vidíte, kolik kalorií jste během jízdy spálili. Rotoped hodnoty počítá na základě rychlosti, ujetých kilometrů a také pomocí snímače tepové frekvence. U vyspělejších modelů si můžete do počítače zadat i své pohlaví, věk, výšku a váhu. Čím víc údajů má přístroj k dispozici, tím přesnější data ukazuje.

  • Měření vzdálenosti - jedna ze základních funkcí je měření vzdálenosti, která vám dává přehled o najetých kilometrech.

  • Měření rychlosti - rotoped vás může informovat jakou rychlostí zrovna jedete, v kilometrech za hodinu.

  • Snímač tepové frekvence - podobně jako měření kalorií je tato funkce užitečná zejména pro ty, kteří chtějí pomocí rotopedu zhubnout. Nejjednodušší a zároveň nejméně přesnou variantou je měření tepu pomocí snímačů, které jsou umístěné na řídítkách. Přesnější údaje vám poskytne měřicí jednotka připnutá na uchu. Nejpřesnější variantou je hrudní pás, který se zapíná kolem hrudníku. Snímače jsou vybaveny bateriemi, které musíte pravidelně měnit.

  • Možnost propojení s tabletem či smartphonem - některé hi-tech modely umožňují propojení s chytrým telefonem. Díky tomu získáte lepší přehled o svých sportovních výkonech. Pro zpracování údajů potřebujete aplikaci, která se spáruje s rotopedem. Díky ní uvidíte ujeté kilometry, čas, spálené kalorie a také obtížnost v přehledných grafech. Pomocí aplikace lze některé modely také ovládat. Můžete si zvyšovat či snižovat zátěž, popřípadě nastavit profil reálné tratě podle Google map. Tato funkce je ideální pro domácí cyklotrenažéry.

Moderní rotopedy lze připojit přes aplikaci a pozorovat vývoj tréninku na grafu

Jak jezdit na rotopedu?

  1. Nastavte si rotoped do vhodné pozice tak, že si upravíte výšku i náklon sedla a řídítek. Měli byste sedět rovně, abyste rukama pohodlně dosáhli na řídítka, po prošlápnutí pedálu by měla být noha v koleni lehce pokrčená. Sezení musí být pohodlné.
  2. Než se rozjedete, protáhněte se a lehkým cvičením zahřejte svaly. Připravíte je tak na zátěž a omezíte riziko poranění.
  3. Pokud to váš rotoped umožňuje, nastavte si program a trasu, jakou pojedete, popřípadě si sami nastavte cíl. Například ujedu 20 km. Na začátku si dejte několik minut jízdy s nízkou zátěží. Rozehřáté svaly můžete vystavit vyšší zátěži.
  4. Trénink ukončujte pozvolna, snižte rychlost i zátěž a pomalu uvolňujte svaly, nechte je na volnoběh takzvaně vyjet.
  5. Po sesednutí ze sedla se opět důkladně protáhněte a vydýchejte.

Dali jste se na zdravou cestu? Pomůžeme vám s tím na naší inspirační stránce Dostaňte se do formy.

Jak na údržbu?

Po každé projížďce otřete sedlo a řídítka vlhkým hadříkem od potu. Zbylé části pravidelně otírejte také od prachu a jiných usazených nečistot. Několikrát za rok rozeberte také ochranný kryt, pod kterým je uložen setrvačník, a očistěte ho.


Užitečné články

Jak na hubnutí